Investigations13 րոպե կարդալու
Multi Group-ի տնօրեն Գագիկ Ծառուկյանը $22.4 մլն վճարել է ֆինանսների նախարար Գագիկ Խաչատրյանին կեղծ վարկային պայմանագրերով։ Կաշառքի գումարով ԱՄՆ-ում գնվեց հսկայական ապարանք՝ որը հետո բռնագրավվեց։
հեղինակ Editorial Team·Հրապարակվել է 2026-03-12
Հայկական կոռուպցիայի տարեգրքերում քիչ գործեր կարող են համեմատել Ծառուկյան-Խաչատրյան կաշառքավորման սխեմային։ Գագիկ Ծառուկյանը՝ Multi Group կոնգլոմերատի ղեկավարը՝ ենթադրաբար $22.4 միլիոն վճարել է ֆինանսների նախարար Գագիկ Խաչատրյանին։
Կեղծ վարկային պայմանագրերի սխեման
Կաշառքը կանխիկ չէր տրվել։ Այն լվացվել էր կեղծ վարկային պայմանագրերի շարքով՝ Ծառուկյանի կողմից վերահսկվող ընկերությունների և Խաչատրյանի ընտանիքի հետ կապված կառույցների միջև։
Ամերիկյան ապարանքը
Ուր գնացին գումարները՞ Զգալի մասը օգտագործվեց ԱՄՆ-ում հսկայական ապարանք գնելու համար։ ԱՄՆ դաշնային հետաքննիչները բացահայտեցին՝ որ այն ձեռք էր բերվել օտարերկրյա կոռուպցիայի միջոցներով։ Կառավարությունը բռնագրավեց գույքը որպես $213 միլիոնանոց գույքի բաժնման գործի շրջանակներում։
Այս գործը շարունակում է քննվել հայկական և միջազգային դատարաններում և ներկայացնում է կառավարության բարձրաստիճան մակարդակում համակարգային կոռուպցիայի դեմ պայքարի շրջադարձային պահը։

В летописи армянской коррупции мало дел, сравнимых по дерзости со схемой взяточничества Царукян-Хачатрян. Гагик Царукян, миллиardер-глава конгломерата Multi Group и лидер партии «Процветающая Армения», предположительно заplatил $22,4 миллиона тогдашнему министру финансов Гагику Хачатряну в обмен на масштабную налоговую защиту.
Схема поdelных кredитов
Взятка была не наличными. Следователи утверждают, что она была отмыта через серию фиктивных кredитных договоров между подставными компаниями Царукяна и структурами семьи Хачатряна. Бumажный след раскрывает сложную схему отмывания, призванную придать платежам видимость законности.
Американский особняк
Куда пошли деньги? Значительная часть была использована для покупки огромного особняка в США. Федеральные следователи США идентифицировали его как приобretённый на средства иностранной коррупции. Правительство США конфисковало имущество в рамках дела на $213 миллионов.
Это дело представляет собой поворотный момент в борьбе Армении с системной коррупцией на высших уровнях власти.